U zadnje vrijeme sam počeo učiti duktus brzopisa iz Vinodolskog zakonika, zbog toga što sam ga htio koristiti u svrhe krasopisnih djela.
Možemo se jednostavno diviti našim starim piscima kako su rabili i oblikovali glagoljicu i s time ju ujedno i modernizirali, naspram starijoj obloj glagoljici, koja nije bila lako za pisati.
Privolio sam takav način pisanja i odlučih napraviti font koji se u svojim oblicima oslanja na rukopis iz Vinodolskog zakonika.
Slova su ujednačena toliko da se u tiskanom tekstu uklapaju u predviđeni prostor, tako da bi se dobila složenija slika svih slova za taj font.
Budući da je tekst Vinodolskog zakonika pretežno pisan malim slovima s rijetkim primjerima velikih slova, koji bi bili mogli služiti kao uzor, za velika slova glagoljice korišteni su njezini poznati oblici, tako prilagođeni da se harmonički uklapaju u sustav malih slova.
Font sadrži veliku količinu automatskih spojenica kao i automatskih preoblikovanja, tako da bi tekst ispravno bio prikazan. Te osobine su jedino dostupne u Microsoft Office od 2010 pa na dalje. U starijim verzijama MS Office-a te automatske osobine nisu dostupne i tekst ostaje kakav je utipkan, ali se spojenice ručno mogu izabrati i ubaciti u tekst.
Font „Vinodolski Zakon“ ima latiničku i glagoljičku Unicode-podlogu. Polja koja su predviđena za latiničku Unicode-podlogu su dopunjena sa glagoljičkim grafemima tako da je moguće latiničkog teksta neposredno prevesti na glagoljičko pismo.
U listopadu 2011. god. dogovoreno je da se oblikuju glagoljički grafemi za latinska slova Q, W i X, tako da više ne postoje poteškoće pri izravnom prijenosu s latinice na glagoljicu (vidi sliku). Ti novi glagoljički oblici su također ugrađeni u font „Vinodolski Zakon“.
Tekst ovlasnice na hrvatskom jeziku može se pod sljedećim linkom pročitati:
http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.hr